Son güncellenme :13.04.2012 8:44

Anasayfa > Eğitim, Güncel Haberler > 4+4+4 Eğitim Sisteminde Okul Müdürlerin Durumu

13.04.2012 Cum, 8:44

4+4+4 Eğitim Sisteminde Okul Müdürlerin Durumu

EYSEN Eğitim Yöneticileri Sendikası nın Milli Eğitim Bakanlığından 4+4+4 yeni eğitim sisteminde idarecilerin durumu hakkında bilgi isteği üzerine bakanlığın verdiği yanıt aşağıdadır.

İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nda ilgi (a) kanun ile değişiklik yapılarak Resmi Gazete’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

Bu kanunun 9. maddesinde “İlköğretim kurumları; dört yıl süreli ve zorunlu ilkokullar ile dört yıl süreli, zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkân veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşur.” denmektedir. Bu durumda ilköğretim okullarının yerine; ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu şeklinde yeni bir yapılanma söz konusudur.

İlgi (b) yönetmelikte ise okul türlerine göre yönetici olarak atanacaklar alanlarına/branşlarına göre belirlenmiş ve ilköğretim okulları yöneticileri de bu kapsamda branşlarına göre atanmaktadır.

İlgi (a) kanunda yapılan değişikliklerin ardından ilgi (b) yönetmelikte de değişikliklerin yapılıp yapılmayacağı, mevcut ilköğretim okullarının yöneticilerinin durumu ve ilkokul, ortaokul ve imam-hatip ortaokulu yöneticiliklerine hangi alanların/branşların yönetici olarak atanabileceği konusunda sendikamıza bilgi verilmesini arz ederiz.

 

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.